Dostosowanie mieszkania pod osobę niepełnosprawną, tak aby nie natrafiała ona w nim na bariery w codziennym funkcjonowaniu, to nie tylko kwestia istotna na etapie prac budowlanych. Bardzo duże znaczenie ma dobór dedykowanego wyposażenia. Co więcej – nieodpowiednie wyposażenie może sprawić, iż mimo że lokal będzie przyjazny osobie niepełnosprawnej pod względem konstrukcyjnym, to i tak taki lokator nie będzie w stanie nim funkcjonować.
Wyposażenie dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej trzeba kupić, ale też w wielu przypadkach da radę dostosować to już posiadane.
Poruszanie się po mieszkaniu
Podstawowa sprawa to podłoga. Ze względów bezpieczeństwa powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego. Z kolei z uwagi na intensywność eksploatacji warto zastosować mocniejsze materiały, ponieważ koła wózka inwalidzkiego mogą ją szybko zniszczyć.
Kolejna sprawa w planowaniu ciągów komunikacyjnych to drzwi. Muszą być takiej szerokości, aby zmieścił się w nich wózek. Optymalna szerokość to 110 cm, a kąt rozwarcia, w przypadku drzwi tradycyjnych, powinien wynosić ponad 90 stopni. Klamki należy zamontować tak, aby sięgnęła do nich osoba poruszająca się na wózku, czyli maksymalnie 100 cm od podłogi. Zasada ta dotyczy również okien, chociaż tutaj maksymalne wysokość jest podniesiona do 120 cm.
Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie Warszawa mieszkania , gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.
Co zrozumiałe – wszystkie ciągi komunikacyjne muszą mieć minimalną szerokość umożliwiające poruszanie się w nich wózkiem. Do tego w mieszkaniu musi się znaleźć przynajmniej jedno miejsce do nawracania, tj. wolna przestrzeń o promieniu ok. 150 cm.
Umeblowanie
Ze względu na mniejszy zasięg ramion osoby poruszającej się na wózku, meble muszą być do tego dostosowane. Ich zawartość ma być umieszczona tak, aby niepełnosprawny lokatr mógł do niej sięgnąć. Kluczowa jest tu też szczelina pod dolną krawędzią szafek – należy o nią zadbać, tak aby zmieściły się wniej nogi osoby na wózku (bez tego nie będzie ona w stanie podjechać w bezpośrednie sąsiedztwo szafki i z niej skorzystać).
Łazienka
W łazience osoby niepełnosprawnej kliuczowe są uchwyty umożliwiające opuszczenie wózka i przeniesienie się na wybrany sanitariat. Sanitariaty zaś należy umieścić tak, by umożliwić z nich korzystanie – muszla klozetowa powinna być na maksymalnej wysokości 50 cm, najlepiej sprawdzą się zlewy podwieszane (umożliwiają podjechanie wózkiem), optymalne rozwiązanie dla kabiny prysznicowej to brodzi na poziomie podłogi. Wyposażając łazienkę należy też pamiętać o wspomnianej już średnicy zawracania wózka, czyli 150 cm. Taka wolna przestrzeń powinna się znaleźć w tym pomieszczeniu.
Inteligentny dom
Dużym ułatwieniem dla osoby niepełnosprawnej są wszelkiej maści rozwiązania typu smart. Podstawowa sprawa to sterowanie oświetleniem – jeśli może odbywać się zdalnie lub z użyciem głosu, jest to znaczne podniesienie komfortu życia. To samo dotyczy wszystkich innych funkcji, jak chociażby ogrzewanie, włączanie i wyłączanie urządzeń, w tym telewizora i systemu audio. Technologie te nie są już drogie, a rozwiązują wiele problemów osoby niepełnosprawnej.
Dostosowując mieszkanie pod potrzeby osoby niepełnosprawnej warto pamiętać o tym, że istnieje ulga rehabilitacyjna. Pozwala ona odliczyć od podatku wydatki poniesione w tym celu. Uwzględniane są wszystkie koszty adaptacji mieszkania pod potrzeby wynikające z niepełnosprawności.