Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o przyznanie mieszkania socjalnego z zasobów gminy. O lokal taki wnioskować mogą między innymi osoby niepełnosprawne.
Gminy posiadają nieruchomości, które udostępniają mieszkańcom będącym w trudnej sytuacji życiowej i finansowej. Są to mieszkania komunalne i socjalne, przy czym te pierwsze z reguły nie odbiegają od tych, które można znaleźć na rynku wynajmu. Mieszkania socjalne natomiast często są lokalami o gorszym standardzie i stanie technicznym, jednak zapewniają mieszkańcom podstawowe warunki do życia, dach nad głową, bieżącą wodę i dostęp do światła dziennego.
Mieszkania takie są przez gminę wynajmowane. Zdarza się, że w lokalach socjalnych niektóre części budynku są wspólne, np. łazienka, czy kuchnia. Położone są najczęściej w starszych budynkach, w oddalonych od centrum lokalizacjach, a niektóre z nich wymagają remontu.
O tym, komu przysługuje lokal socjalny decydują przepisy, a dokładniej ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. Zasady te uszczegóławiane są przez gminne uchwały. Kryteria przyznawania mieszkań socjalnych to przede wszystkim aktualne warunki życia zainteresowanego i jego rodziny, jego sytuacja życiowa, a także dochody.
Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie Mieszkania na sprzedaż Kraków , gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.
Każda gmina określa wysokość dochodów uprawniających do otrzymania mieszkania socjalnego. Wniosek o przyznanie takiego lokalu składa się w gminie w określonym przez nią terminie, a następnie jest on rozpatrywany przez komisję mieszkaniową. Gmina tworzy listę osób zainteresowanych otrzymaniem mieszkania, które są przydzielane według ustalonej kolejności. Pewne grupy najemców są w tym wypadku uprzywilejowane i otrzymają takie mieszkanie w pierwszej kolejności. Do osób takich należą osoby nieposiadające praw do innego lokalu – spółdzielczego, własnościowego, czy komunalnego. Są to więc osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej, albo osoby wobec których orzeczono wyrok eksmisyjny, spełniające kryteria dochodowe ustalone przez gminę. Są one niższe niż kryteria dla mieszkań komunalnych. Lokal socjalny może być przyznany konkretnej osobie, nie rodzinie. W przeciwieństwie do mieszkania komunalnego, nie może być wykupiony, ani odziedziczony. Jest chwilową pomocą dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. To kryteria dochodowe są w tym wypadku największym wyznacznikiem. Lokal socjalny może być również przyznany na mocy wyroku o eksmisję. W grupie osób, którym takie lokale przysługują w przypadku eksmisji znajdują się między innymi osoby niepełnosprawne.
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają natomiast pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkania komunalnego. Są to mieszkania o wyższym standardzie od lokali socjalnych, z większym czynszem, które można od gminy wykupić. Dokument potwierdzający orzeczenie o niepełnosprawności należy dołączyć do wniosku o przyznanie mieszkania.
jestem osobą niepełno sprawną i mam problemy z przydzieleniem mieszkania gmina rozdaje mieszkania a ja mam czekac w kolejce nic nie jest przestrsegane mam stopien umiarkowany ruchowy przedstawiam zaswiadczenia lekarskie i to nic nie daje niewiem co mam jusz zrobic jestem poprostu olewana przez urzednikuw
jestem osobą niepełno sprawną i mam problemy z przydzieleniem mieszkania gmina rozdaje mieszkania a ja mam czekac w kolejce nic nie jest przestrsegane mam stopien umiarkowany ruchowy przedstawiam zaswiadczenia lekarskie i to nic nie daje niewiem co mam jusz zrobic jestem poprostu olewana przez urzednikuw
Czy osoba niepełnosprawna wynajujaca obecnie mieszkanie bez zameldowania w Warszawie może starać się o mieszkanie komunalne,ponieważ nie stać jej obecnie na drogi wynajem?
Mam orzeczenie ze znacznym stopniu niepełnosprawności a moje mieszkanie nie ma łazienki sam wc. Zimną wodą . Od dłuższego czasu noszę ortezę na prawym kolanie . Lekarz specjalista wystawił mi zaświadczenie o ograniczeniu chodze ja po schodach . Na klatce schodowej są strome wysokie i niebezpieczne i wąskie schody nawet nie można zamontowac windy schodowej . Brak miejsca na zrobienie łazienki . Myje się na dziecinnej wanience z chorym kręgosłupem biodrami ramionami bo mam wielostAwowe zwyrodnienie
Śpię przy kuchni gazowej z butla. Co zagraza zdrowiu i życiu. Brak miejsca na przestawienie w inne miejsce . Mam ogromną ciasnotę. Co mam ,robic.
Jestem najemca mieszkania komunalnego w Łomży. Moja córka i mąż są osobami niepełnosprawnymi. Urząd Miasta zdewastował budynek
Wykwaterował wszystkich bez decyzji Powiatowego Inspektora nadzoru budowlanego mieszkańców zapewniając im mieszkania z bieżącą wodą i centralnym ogrzewaniem. Mam odcięto wodę w lipc 2022 i do dnia dzisiejszego nikt z tego nie robi problemu.
Zgłosiliśmy włamanie dwukrotne do naszego mieszkania. Prokuratura i Policja nie.dolozyla starań by cokolwiek zrobić mimo że drzwi główne do tego budynku są z dwoma długami i są nienaruszone. Prezydent nam jako rodzinie z niepełnosprawnoscia obecnie bez naszej zgody przydzielił mieszkanie w kamienicy częściowo wyłączonej z użytkowania po decyzji Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Prosze wygoglowac ul. Bernarowicza 9 Łomza. Kiedy chcemy się spotkać z prezydentem to on mówi że nie ma czasu że ma spotkanie. więc to co Państwo piszecie powyżej nie ma się nijak do reali. Jest rodo ale ja podam nr do kontakru z nami tel 698497503 może ktoś nam pomoże bo na obecną chwilę tylko jeden radny P
Dariusz zechciał nas wspomóc. Nikt się nie liczy z niepełnosprawnymi w tym mieście. Mieszkania dostają osoby nie będące na liście. Ukrywa się że mieszkań wolnych nie ma co jest nieprawda wynajmuje się mieszkania komunalne pod działalności. Urzędnicy nie odpowiadają na pisma lub odpowiadają wymijająco.
Mam pytanie mam mieszkanie komunalne zadłużone i sprawa w toku sądzie na razie nie mam eksmisji przez sąd mam orzeczenie niepełnosprawności czy należy mi się mieszkaniem socjalne
Ja mam mieszkanie komunalne jedno pomieszczenie 20 m 2 bez łazienki myje się na dziecinnej wanience z chorym kręgosłupem . Od dłuższego czasu noszę ortezę na prawym kolanie z usztywnieniem po 17 schodach muszę pokonywać. Nie posiadam osobistego ruchu w poruszaniu się po schodach na dół i życiu codziennym na klatce schodowej są strome wysokie schody drewniane i nie mam gdzie wieszać bielizny. Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności
To bardzo ciekawe bo moja matka jest osoba niepełnosprawna z orzeczeniem niepełnosprawności trwałej i wiele lat stara się o mieszkanie. Nic od gminy nie może uzyskać.
Takie warunki mieszkaniowe to wstyd. Jesteśmy w średniowieczu. Niby w Europie. Wspólna toaleta w 21 wieku. Chyba coś nie tak. Politycy mają grube portfele z naszych podatków a my szara strefa pracująca musimy się o wszystko prosić. Tylko w Polsce takie dziadostwo. Trzeba opuszczać ten kraj bo tu tylko złodziejstwo i wredność