Samochód dla osoby niepełnosprawnej jest dużo bardziej istotny niż dla osoby zdrowej. Własny pojazd pozwala znacznie zwiększyć mobilność, daje niezależność, którą często ciężko uzyskać ze względu na bariery stawiane przez otoczenie. Nawet w komunikacji publicznej jeszcze nie wszystkie pojazdy są dostosowane do pasażerów na wózkach. Również z zamówieniem takiej taksówki może być problem. Dlatego własne auto dla inwalidy to ciężka do przecenienia wygoda, a często – konieczność.
Wiele osób z niepełnosprawnością z powodzeniem może występować w roli kierowcy. Muszą jedynie mieć do dyspozycji pojazd dostosowany do ich ograniczeń. Istnieją firmy, które produkują i montują osprzęt umożliwiający dostosowanie auta do osoby niepełnosprawnej.
Oprzyrządowanie pojazdów dla osób niepełnosprawnych przeznaczone dla kierowców obejmuje m.in.:
- gałki oraz uchwyty montowane na kierownicę. Pozwalają one na sprawną obsługę kierownicy jedną ręką.
- ręczne systemy gaz hamulec. Są to dźwignie, które zastępują systemy obsługiwane nogami i pozwalają na ręczną obsługę samochodu.
- modyfikacje pedałów. Umożliwiają prowadzenie pojazdu przez osoby z amputowaną nogą. Prosta, mechaniczna konstrukcja lub układ elektroniczny pozwalają przenieść pedał gazu na lewą stronę.
- uchwyty przy fotelu. Proste rozwiązanie ułatwiające wsiadanie i wysiadanie.
- płyty transferowe. Są to dostawki do foteli umożliwiające niepełnosprawnemu kierowcy zajęcie miejsca za kierownicą i opuszczenie go.
Transport osób niepełnosprawnych samochodami dotyczy nie tylko kierowców, ale też pasażerów. Jest to oddzielny temat – dostosowanie auta do przewozu niepełnosprawnego pasażera.
Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie Mieszkania na sprzedaż Gdynia, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.
Oprzyrządowanie pojazdów dla osób niepełnosprawnych przeznaczone dla pasażerów obejmuje m.in.:
- podnośniki. Elektryczny wysięgnik z siedziskiem i systemem szelek, który pozwala przetransportować niepełnosprawnego pasażera na miejsce siedzące w samochodzie.
- obracane fotele. Obrotowe siedziska dają możliwość dostania się na nie z wózka inwalidzkiego. Oferowane są w szerokiej gamie modelowej, z dodatkowym wyposażeniem (np. elektryczne sterowanie, podgrzewanie) oraz w kolorach tapicerki dopasowanych do wnętrza pojazdu.
- rampy, podjazdy, windy. Stosuje się je w busach lub vanach. Pozwalają osobie na wózku dostać się do wnętrza.
- obniżanie podłogi. Spełniające wymogi homologacji rozwiązanie obniżające podłogę pojazdu, dzięki czemu staje się on łatwiej dostępny dla osoby niepełnosprawnej.
- systemy dokowania wózków oraz pasy bezpieczeństwa. Pasażer na wózku inwalidzkim wymaga dedykowanego sposobu zabezpieczenia podczas jazdy. Odbywa się to przez zadokowanie wózka. Również pasy bezpieczeństwa w fotelach muszą być dostosowane do pasażera z niepełnosprawnością.
Na zakup oprzyrządowania samochodu dla osoby niepełnosprawnej można uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Możliwa jest pomoc w zakupie każdego urządzenia ułatwiającego korzystanie z posiadanego samochodu. Należy spełnić szereg warunków oraz złożyć wniosek, w którym uzasadni się planowane wydatki. Szczegóły dostępne są na stronie PFRON oraz partnera realizującego program.