Nie istnieją żadne specjalne zasady rozpatrywania wniosków o kredyt mieszkaniowy w przypadku, gdy aplikuje osoba niepełnosprawna. Różnice wynikają z ogólnie przyjętych metod szacowania ryzyka stosowanych przez analityków.
To, czy bank udzieli nam kredytu na mieszkanie sprowadza się tak naprawdę do jednej rzeczy – oceny ryzyka. Udzielanie pożyczek to biznes jak każdy inny i musi być opłacalny. Ze względu na to, w jaki sposób wypracowuje się tu zysk, opłacalność zależy od wypłacalności klienta. Ta zaś – ze względu na to, iż zobowiązanie jest wieloletnie – może być jedynie oszacowana z przybliżeniem, przy użyciu standardowych parametrów.
Główne parametry brane pod uwagę przez analityków bankowych to:
- forma zatrudnienia,
- wysokość i stabilność dochodu,
- wiek,
- sytuacja osobista,
- cena nieruchomości,
- wysokość pożyczki.
Jak widać nie ma tu czynników, które bezpośrednio wiązałyby się z niepełnosprawnością. Istnieje za to powiązanie pośrednie. Banki wymagają od osób ubiegających się o kredyt hipoteczny posiadania ubezpieczenia na życie. To z kolei jest wykupowane u ubezpieczyciela, a ten może ocenić niepełnosprawność jako dodatkowe ryzyko. W takiej sytuacji będzie wymagać zaświadczenia od lekarza o tym, iż w określonym terminie stan zdrowia wnioskującego nie powinien się pogorszyć z powodów bezpośrednio związanych z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie mieszkania do wynajęcia Szczecin , gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.
Struktura dochodów w przypadku osób niepełnosprawnych często jest trochę inna niż u reszty klientów banku. Nie powinno być to jednak przeszkodą, ponieważ analityk uzna dochody zarówno z renty chorobowej, jak i z renty inwalidzkiej. Istotne jest jednak to, że okres kredytowania nie może być dłuższy niż okres otrzymywania takiej renty. Dlatego potrzebne będą odpowiednie zaświadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Niestety w chwili obecnej rząd nie prowadzi żadnych dedykowanych form wsparcia osób niepełnosprawnych w zakupie mieszkania. Za to w programie Mieszkanie Plus są zapisy o preferowaniu, a tym samym pierwszeństwie w kolejkach oczekujących. Przypomnijmy, że program ten umożliwia wynajem lokalu mieszkalnego po preferencynej cenie, a do tego daje opcję dojścia do własności.
Pozostałe formy wsparcia kwestii mieszkaniowych osób niepełnosprawnych dotyczą dofinansowania dla osób o niskich dochodach. Jest to udzielany przez gminy tzw. dodatek mieszkaniowy. Kryterium dochodu czyni go raczej bezużytecznym w przypadku osoby nabywającej mieszkanie na kredyt – uzyskanie kredytu wymaga stabilnego dochodu na akceptowalnym poziomie.
Istnieje też wsparcie w postaci dofinansowania remontu mieszkania i dostosowania go do niepełnosprawnego lokatora. Pieniądze rozdysponowuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Teoretycznie można tę formę wsparcia wykorzystać w celu odpowiedniego wykończenia i zaaranżowania już nabytego lokalu, w ten sposób redukując wysokość potrzebnego kredytu.
Z grupy osób mogących ubiegać się o kredyt na mieszkanie wykluczone są osoby niepełnosprawne z niezdolnością do samodzielnej egzystencji