Projektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Pomieszczenie powinno być właściwie przystosowane, by zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Należy przy tym przestrzegać konkretnych standardów i zadbać o wszystkie detale. Na szczęście nowoczesne modele urządzeń sanitarnych pozwalają optymalnie wyposażyć łazienkę. Tak, by była zarówno funkcjonalna, jak i atrakcyjna wizualnie.
Priorytety to swoboda i komfort
Przy projektowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej czy też osób starszych, musimy zadbać przede wszystkim o właściwą ergonomię. Przestrzeń musi zapewniać swobodę ruchów, a przy tym zapewniać możliwość samodzielnego korzystania i wykonywania czynności higienicznych. Właśnie dlatego dobór odpowiednich urządzeń o określonej wielkości ma tak duże znaczenie.
Przede wszystkim należy zadbać o to, by łazienka posiadała wydzieloną strefę sanitarną z miską WC na nieco wyższej wysokości niż standardowo (48 cm). Dobrze nadają się do tego modele wiszące, umieszczone na stelażu podtynkowym. Dzięki temu korzystanie z toalety będzie bezpieczne i wygodne. Na odpowiedniej wysokości musi znaleźć się także umywalka. Jeśli chodzi o model, lepiej postawić na płytką i szeroką misę – taką, pod którą można wjechać wózkiem.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Określone miejsca w łazience powinny posiadać uchwyty ułatwiające korzystanie i poruszanie się. Wejście do łazienki nie może mieć progu. Podłoga musi pozwalać na swobodne przemieszczanie się. Zwłaszcza, jeśli osoby korzystające z toalety poruszają się na wózku inwalidzkim. W takiej sytuacji warto wykorzystać także szerszy model drzwi. Minimalna powierzchnia manewrowa dla wózka to półtora na półtora metra, ale warto oczywiście zapewnić maksymalną możliwą przestrzeń. Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie też postawienie na jedno pomieszczenie zamiast rozdzielania łazienki i toalety.
Prysznic i wanna
Jeśli chodzi o prysznic, warto postawić na model walk-in, bez brodzika. Dla wygody osób korzystających z kabiny, możemy wyposażyć ją także w siedzisko prysznicowe oraz wspomniane wcześniej uchwyty. Wystarczy zabudowa z jednej strony – postawmy jednak na mocną ściankę z hartowanego szkła.
Jeśli stan zdrowia osób korzystających na to pozwala, możemy wyposażyć łazienkę w wannę. W takim przypadku dobrym wyjściem będzie nowoczesna i szeroka wanna narożna. Kąpiele mogą stanowić ważny element terapii czy rekonwalescencji.
Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku i indywidualnych potrzeb czy preferencji osoby, która będzie korzystać z łazienki. Kluczowe jest jednak to, by już na etapie projektowania uwzględnić wszystkie ważne szczegóły i zapewnić maksymalną wygodę i bezpieczeństwo. Wiąże się z tym także dobór odpowiednich modeli urządzeń sanitarnych. Stawiajmy na produkty atestowane i posiadające stosowne certyfikaty. Pozwoli nam to połączyć estetykę z komfortem.