Dostosowanie mieszkania do osoby niepełnosprawnej dotyczy kilku różnych aspektów. Z jednej strony jest to architektura, z drugiej aranżacja i wyposażenie. W tym tekście skupimy się na drugim aspekcie.
Ograniczenia architektoniczne wynikają z konstrukcji budynku, ich usunięcie jest więc dużo trudniejsze, bardziej pracochłonne i wymaga większych nakładów. Jednak w wielu przypadkach bardzo dużo w kwestii uczynienia mieszkania przyjaznym dla osoby niepełnosprawnej można zrobić za pomocą odpowiedniej aranżacji wnętrz, w tym poprzez użycie specjalnego wyposażenia.
Ogólnie do przystosowywania mieszkania do osoby niepełnosprawnej możemy podejść z myślą przewodnią “usuwania barier”. Na tym to polega – otoczenie dostosowane do osób sprawnych ruchowo jest pełne niewidocznych dla nich barier, które ujawniają się dopiero wtedy, gdy np. ktoś porusza się na wózku.
Aranżowanie mieszkania pod osobę niepełnosprawną jest ściśle związane z tym, czy żyje ona tam samotnie, czy może ma kogoś na co dzień, kto jej pomaga. W tym drugim przypadku niektóre codzienne sprawy mogą być załatwiane przez pomocnika, w pierwszym – mieszkanie musi być tak funkcjonalne, że osoba niepełnosprawna będzie w stanie samodzielnie wykonywać wszystkie czynności, nie tylko te najbardziej niezbędne.
Reklama: Szukasz mieszkania lub domu w dobrej lokalizacji? Sprawdź koniecznie Lublin mieszkania, gdzie znajdziesz mnóstwo ofert i bez problemu znajdziesz to czego szukasz.
Jeden z elementów, o który możemy zadbać bez robót budowlanych to przestrzeń do zawracania wózkiem. Musi się taka znaleźć w mieszkaniu i zgodnie z wytycznymi ma to być okrąg o minimalnej średnicy 130 cm. W wielu mieszkaniach da radę ugrać takie miejsce jedynie poprzez przestawienie mebli, bez rearanżowania zabudowy.
Ogólne wytyczne mówią również o optymalnej wysokości, na której powinny znaleźć się klamki i włączniki, tak aby były w zasięgu osoby poruszającej się na wózku. Jest to ok. 80 cm nad podłogą. Co do klamek, to lepiej jest je jednak zastąpić uchwytami. Wytyczne odnośnie wysokości podobnie przy blatach blatami, dla których 80 cm to maksimum.
Dobierając szafki, należy uwzględnić, iż muszą mieć miejsce na stopy wysokości ok. 20 cm i głębokości 25 cm – umożliwia ono osobie na wózku podjechanie bezpośrednio do szafki. Osoba taka ma również dużo mniejszy zakres dostępu do zawartości mebla, więc musi się ona znajdować w zakresie wysokości 40-140 cm. Do tego zawartość ta powinna wysuwać się na zewnątrz.
Współczesny dobrodziejstwem jest szeroki asortyment AGD, a w nim sprzęty dostosowana do osób niepełnosprawnych. Mowa tu np. o piekarnikach otwiaranych na bok oraz automatycznie wysuwających blachę.
Część sanitarna mieszkania może być dostosowana do komfortowego korzystania przez osobę niepełnosprawną, a do tego estetyczna. Obecnie producenci zaczęli już dbać o to, aby tego typu wyposażenie było nie tylko funkcjonalne, ale też ładne. Dostępne są uchwyty, które można montować w pobliżu sanitariatów, umożliwiające korzystanie z nich przez osoby na wózku. Podwieszane umywalki dają możliwość podjechania wózkiem, a przechylne lustra można ustawić tak, aby korzystała z nich osoba niepełnosprawna.
Istotnym zagadnieniem jest odporność mieszkania na uszkodzenia i zużywanie się. W przypadku lokatora na wózku wnętrza są dużo bardziej narażone na wyeksploatowanie. Podłogi powinny być z wytrzymalszych materiałów, a dolne partie ścian pokryte odpornymi materiałami, np. tapetą winylową.