Piosenki, gry i filmy :)

Przydatne informacje dotyczące rehabilitacji Dzieci i Dorosłych

Mądra Sowa

Integracja sensoryczna

 TERAPEUCI PROWADZĄCY;

  • Anna Przybylak
  • Paulina Bury
  • Joanna Kowalczyk

 

P6132283   DSC 0119   P4151072   

 INTEGRACJA SENSORYCZNA :polega na organizacji informacji odbieranych przez nasze ciało do celowego wykorzystania.
Prawie 50 lat temu Dr Ayers wykazała, że najwcześniej dojrzewające, najbardziej podstawowe zmysły: dotykowy, przedsionkowy i proprioceptywny odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju dziecka. Te trzy układy zmysłów wspólnie z rozwojem i integracją odruchów leżą u podstaw całego przyszłego rozwoju dziecka.
Układy te są gotowe do funkcjonowania jeszcze przed narodzinami. Dzieci reagują na dotyk będąc jeszcze w macicy. Przebywając tam poruszają się i obracają, kąpią się w wodach płodowych (stała stymulacja dotykowa przez wody płodowe). Przyjmowana zwykle przez dziecko pozycja podczas porodu głową do dołu i przeciskanie się przez kanał rodny dostarcza maksymalnej stymulacji narządowi przedsionkowemu, która wpływa na jego ruchy podczas całej akcji porodowej. Skurcze mięśni matki pomagają dziecku przedostać się przez kanał rodny i jednocześnie dostarczają niezbędnej ilości bodźców proprioceptywnych.
Większość z nas nie jest świadoma ani nie analizuje tego, jak funkcjonują nasze układy zmysłowe, jak koordynują, przetwarzają i integrują docierające do naszego ciała informacje. Zwykle również nie myślimy nad tym, jak wykonać pewne zadania. Nasze układy – przedsionkowy i proprioceptywny pracują prawie automatycznie pomagając nam utrzymać równowagę, ułatwiając wspinanie się, chodzenie i wykonywanie wielu czynności.
Nasze układy zmysłowe współdziałają ze sobą, wpływając na siebie i pomagając sobie nawzajem w wykonywaniu wielu zadań związanych z naszym funkcjonowaniem. Większość życiowych wyzwań naszego ciała, mózgu i układu nerwowego zależy od tego, jaki typ, kiedy i jak dużo sensorycznych informacji jest właściwie przyjmowanych i przetwarzanych. Ma to ogromne znaczenie, by nasze reakcje były adekwatne do bodźców, by były przynoszącą sukces reakcją adaptacyjną.

 

 

Powered by Joomlamaster.org.uatogether with Joomstudio.com.ua